Wymiana Ukraińskiego Prawa Jazdy w Polsce:
Czy Wymieniać?

Obowiązujący stan prawny
Kto NIE musi wymieniać ukraińskiego prawa jazdy?
Wymiana prawa jazdy krok po kroku

Obowiązujący stan prawny

Wymiana ukraińskiego prawa jazdy jest aktualnym tematem dla osób, które przybywają do Polski. Na podstawie ostatnich ustaw i regulacji prawnych istnieją pewne ważne informacje dotyczące wymiany ukraińskiego prawa jazdy na polskie, które mogą być przydatne.

Zgodnie z obowiązującą ustawą z marca 2022 roku, osoby posiadające ważne ukraińskie prawo jazdy mogą korzystać z tego dokumentu do kierowania pojazdami na terenie Polski przez okres do 6 miesięcy. Dodatkowo, istnieje możliwość uniknięcia obowiązku wymiany dokumentu w okresie od lutego 2022 do końca grudnia 2023 roku, a także kontynuowania korzystania z prawa jazdy w tym okresie, nawet jeżeli upłynął jego termin ważności.

Zwróć uwagę! Po ustaniu lub zniesieniu specjalnych regulacji dla obywateli Ukrainy i powrocie do poprzedniego stanu prawnego, obywatele Ukrainy, przebywający na terenie Polski od ponad 185 dni (na podstawie karty pobytu czy wizy), będą zobligowani do wymiany swojego prawa jazdy wydanego na Ukrainie!

Dla tych, którzy zdecydują się na wymianę prawa jazdy na polskie, istnieje kilka istotnych kroków do wykonania. Osoba, która przebywa na terytorium Polski przez określony czas ze względu na związki osobiste, pracę lub studia, może wystąpić z wnioskiem o wymianę ukraińskiego prawa jazdy na polskie. Wymagane dokumenty i opłaty są precyzyjnie określone, obejmują m.in. zdjęcia, kserokopię prawa jazdy, tłumaczenie dokumentu na język polski, opłaty administracyjne oraz dokumenty potwierdzające prawo pobytu w Polsce.

wymiana prawa jazdy
WARTO WIEDZIEĆ

Na mocy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady, ważne prawa jazdy wydane przez Ukrainę są uznawane na terytorium Unii, podczas gdy ich posiadacze korzystają z tymczasowej ochrony lub odpowiedniej ochrony, do czasu gdy ta ochrona przestanie obowiązywać.

Wnioskując o wymianę prawa jazdy, pamiętajmy o zachowaniu cierpliwości, gdyż termin załatwienia sprawy może zależeć od potwierdzenia danych przez Konsulat Ukrainy. Tłumacz przysięgły nie orzeka czy dokument przedłożony do tłumaczenia jest autentyczny, jednak w przypadku braku prawa jazdy w bazie dostępnej tutaj osobiście odmawiam wykonania tłumaczenia.

Kiedy Ukrainiec NIE musi wymieniać ukraińskiego prawa jazdy na polskie?

Jeśli obywatel Ukrainy przebywa na terenie RP na podstawie nie wizy czy zezwolenia na pobyt (karta pobytu), a na podstawie udzielenia ochrony tymczasowej (posiada numer PESEL UKR), to nie musi on wymieniać prawa jazdy na wydane w Polsce nawet w wypadku:

  • Wygaśnięcia ważności prawa jazdy.
  • Utraty lub uszkodzenie prawa jazdy.
  • Zmiana nazwiska lub innych danych posiadacza prawa jazdy.

W powyższych wypadkach można wyrobić nowe prawo jazdy wydane na Ukrainie np. w DP “Dokument” w Warszawie.

Jeśli macie pytania lub potrzebujecie bardziej szczegółowych informacji, zawsze można skorzystać z pomocy Konsulatu lub sprawdzić dokładne procedury na stronach internetowych urzędów.

Mam nadzieję, że ten krótki przewodnik będzie pomocny dla osób zainteresowanych wymianą ukraińskiego prawa jazdy na polskie. Pamiętajcie, że to jedna z wielu kwestii, która może ułatwić życie na terenie Polski.

Wymiana ukraińskiego prawa jazdy na polskie: Krok po kroku

Krok 1: Zbieranie wymaganych dokumentów

Przygotuj następujące dokumenty:

ŁĄCZNY KOSZT WYMIANY WYDANEGO NA UKRAINIE PRAWA JAZDY WYNOSI OK. 330 zł

Krok 2: Wypełnienie zgody i wniesienie opłaty za sprawdzenie dokumentu

Wypełnij wzór zgody (wzór w języku ukraińskim) na obróbkę personalnych danych. Uzupełnij zgodę o swoje dane osobowe w języku ukraińskim. Wnieś opłatę za sprawdzenie prawa jazdy (125 zł, tutaj znajdziesz dane do przelewu).

Krok 3: Złożenie wniosku w urzędzie

Przejdź do Wydziału Komunikacji Urzędu miasta (adresy można znaleźć tutaj). Oczywiście, miej przy sobie komplet dokumentów i wypełniony wniosek o wymianę prawa jazdy. Dla wygody sprawdź, czy w danym urzędzie istnieje możliwość elektronicznej rezerwacji terminu spotkania. W kasie urzędu wniesiesz opłatę za wymianę prawa jazdy (100,50 zł).

Krok 4: Oczekiwanie na rozpatrzenie wniosku

Okres oczekiwania na rozpatrzenie wniosku może zależeć od potwierdzenia danych. Zastanów się czy chcesz posiadać w tym okresie dodatkowy egzemplarz tłumaczenia poświadczonego prawa jazdy. Cenę tłumaczenia prawa jazdy znajdziesz tutaj.

Krok 5: Odbiór polskiego prawa jazdy

Po uzyskaniu polskiego prawa jazdy nie otrzymasz swojego ukraińskiego prawa jazdy, a wyłącznie polskie prawo jazdy. (Z doświadczenia moich klientów wynika, że po wymianie prawa jazdy jego elektroniczna wersja nadal może pozostać widoczna w aplikacji Diia, ale możliwość wygenerowania kodu QR zostaje zablokowana.)

Pamiętaj, że każdy urząd może mieć specyficzne wymogi, dlatego zaleca się sprawdzenie dokładnych procedur na stronach internetowych odpowiednich urzędów lub konsultację z Konsulatem Ukrainy, aby uzyskać aktualne wytyczne.

Życzę bezpiecznych podróży!

Skontaktuj się ze mną

Potrzebujesz tłumacza przysięgłego? Skontaktuj się już dziś!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę